Jak na noční fotografie

Vždy se mi moc líbily fotky pořízené v noci. Mají své kouzlo a v mnoha případech opravdu tajemnou atmosféru. Jejich zvládnutí není ale tak snadné, jako třeba u klasického focení krajinek. Největším problémem je nedostatek světla. Jelikož fotka vzniká právě ze světla dopadajícího na snímač, přístup k focení je odlišný oproti klasickému „dennímu“ focení. Jestli si teď říkáte něco ve smyslu „to bude určitě zas nějaký návod pro majitele zrcadlovek, já mám se svým kompaktem zas smůlu“, nemusíte se bát. Níže zmíněné rady budou lehce použitelné i pro Vaše kompakty.

Začínáme, co vše si připravit?

Určitě potřebujete nějaký ten foťák. Může se jednat o klasický kompakt, nějaký EVF ultrazoom, nebo zrcadlovku. Jediný požadavek, který fotoaparát musí splňovat, je možnost nastavení dlouhého času závěrky. Co to znamená? Fotoaparát musí umožňovat nastavení doby expozice (to znamená doby, po kterou bude snímač zachytávat světlo) na několik sekund. Čím více, tím lépe.

Majitelé fotoaparátu s možností manuálního nastavení jsou zde ve výhodě, protože si můžou nastavit dobu dle svého uvážení. Majitelé kompaktů ale nemusí věšet hlavu, nebudou mít možnost přesného výběru času, ale o možnost nočních fotografií nebudou ochuzeni. U kompaktů to bývá řešeno často pomocí různých scénických režimů. Například všechny kompakty značky Panasonic mají režim Noční obloha, u kterého lze navíc vybrat dobu expozice v rozmezí 15, 30 nebo 60 sekund. U ostatních značek je tomu jinak, ale většinou se v nabídce objevuje podobný režim, který nabízí několika sekundovou expozici.

Nároky na citlivost (ISO) nejsou vůbec žádné. Ideálně se totiž používá nejmenší možná hodnota a jen ve výjimečných případech se citlivost zvedá. Jak jistě víte, se zvyšující se citlivostí se na výsledné fotce objevuje více šumu. U nočního focení je tento fakt ještě více nepříjemný, protože míra šumu závisí taky na čase. Platí tedy, že s delším časem expozice je ve fotce více šumu. A musím říct, že na tmavé noční fotce je šum velmi nepříjemný, protože je hodně vidět.

Velmi příjemná je taky možnost ovlivnit použitou clonu. Bude Vás sice svádět použití nejmenšího clonového čísla, kvůli kratšímu času expozice. Jaký má clona vliv na noční fotografii? Určitě jste si někdy všimli na nočních fotkách krásných hvězd, které jsou tvořeny zdroji světla (třeba pouličním osvětlením). Jak ale docílit takového efektu? Není v tom nic složitého. Stačí použít větší clonové číslo. Čím bude clonové číslo větší, tím budou vytvořené hvězdy výraznější. Naopak s nízkým clonovým číslem hvězdy nebudou vůbec, a zdroj světla bude vypadat jako světelná koule. Počet cípů hvězdy závisí na počtu lamel clony. Pokud se v záběru objeví bodový zdroj světla, nastavte clonové číslo na vyšší hodnotu. Asi záleží na vkusu, ale já dávám přednost hvězdám, před světelnými koulemi.

Co ve výbavě nočního fotografa určitě nesmí chybět je stativ. Ano, ta věc se třemi nohami. Možná si říkáte „Vždyť já mám přece stabilizátor, stativ nepotřebuju“, to je ale zásadní omyl. Nezachrání vás ani možnost nastavit vysoké citlivosti (majitelé zrcadlovek), ani zázračné stabilizátory. Ano, v určitých případech Vám umožní vyfotit noční fotku, ale zázraky od toho nečekejte. Stejně budete muset zvednout citlivost a to se projeví na výsledné fotce. Pokud to tedy situace umožňuje, vždy použijte stativ. Já vím, není to nic příjemného se s něčím takovým tahat (hlavně večer po městě), ale co se dá dělat.

Ok, všechno mám, co teď?

Takže si to shrneme. Máme foťák s možností několika sekundové závěrky a taky nějaký ten stativ. Nic nám nebrání vyrazit na noční lov. Kdy ale vyrazit? Až se setmí? Nikoliv, silně doporučuju vyrazit minimálně hodinu před západem slunce. Slunce zapadá velmi rychle a musíte si najít dobré stanoviště na focení. Využijte tak možnost fotit krajinu se zapadajícím sluncem (snažte se zaměřit spíše na hru světel a stínu).

Až slunce zapadne, začne se stmívat. To je ten správný čas pro nás fotografy. Pokud chcete docílit noční fotografie s krásnou oblohou, musíte fotit už za šera. Oko je mnohem citlivější, než snímač. Proto se Vám bude zdát, že je ještě hodně světla, foťák Vás ale přesvědčí o opaku. Zde doporučuju nastavovat spíše kratší časy a snímky podexponovat.

noc1
Tato fotka vznikla asi 5 minut po tom, co se rozsvítilo pouliční osvětlení. Doba expozice byla 1.3s , ISO 100 a clona 5.6

Pokud budete fotit později, až bude úplná tma, nebudete mít takovou barevnou oblohu. Doporučuju fotit za bezmračného počasí. Mraky na denních fotkách jsou fajn, prázdná obloha bývá nudná a mraky dodají snímku atmosféru. U nočních fotek je tomu spíše naopak. Pokud je zataženo, bude obloha prázdná a nudná. Pokud to je možné, vyberte si k focení dny, kdy bude obloha bez mraků.

Pokud je nebe bez mraků, využijte krásných barevných odstínu těsně po západu slunce. Až Slunce zapadne za obzor, není už vidět, ale pořád ještě osvětluje část atmosféry. To vytváří krásné barevné přechody.

noc2
Slunce už zapadlo, na část oblohy ale stále dopadají sluneční paprsky. To vytváří krásné barevné přechody. Za mnou už byla temná obloha plná hvězd. Doba expozice tohoto snímku je 15s (režim noční obloha – foceno obyčejným kompaktem), ISO 100 a clona 2.8

Tohoto přechodu můžete využít různě. Mě ale vždy přímo svádí k tomu, abych do oblasti s přechodem umístil nějaký objekt. Jako třeba na následující fotce:

noc3
Silueta stromu vyplňuje prostor prázdné oblohy a zvýrazňuje přechod mezi dvěma barvami. Strom začíná na osvětlené částí a čím výš se díváte, tím je obloha tmavší. Foceno opět 15 sekund.

noc4
Nezapomeňte na odrazy světel. Vodní hladina je pro tyto účely výborná a slouží skoro jako zrcadlo. Díky dlouhé doby expozice je hladina krásně rozmazaná.

noc5
Oproti předchozí fotce vidíte rozdíl v použité cloně. Zde bylo použité větší clonové číslo, což vytvořilo z lampy krásnou hvězdu.

Shrnutí na závěr

Všechny zde uvedené fotky jsou pořízeny kompaktem! Prostřední tři byly pořízeny Panasonicem FX3 a zbylé dvě Panasonicem FZ8. Se zrcadlovkou jsem se ještě bohužel k nočnímu focení nedostal. Jak ale vidíte, zrcadlovka není vůbec podmínkou. Noční fotky lze pořizovat i obyčejným kompaktem. Jen je třeba si dát pozor na šum, který se s dlouhými časy objevuje ve velké míře. Pokud máte možnost, foťte do RAWu a výsledné fotky potom ještě upravte v editoru.

Fotit byste měli v dosahu silných světelných zdrojů (pouliční lampy a podobně). Ve volné přírodě, kde tvoří osvětlení jen hvězdná obloha a měsíc musíte použít velmi dlouhé časy (kolem minuty) a mnohdy i vyšší citlivost.

Pravděpodobně budete mít problémy se zaostřováním. Autofocus se totiž nemá ve tmě čeho chytit. Většina autofocusů pracuje na principu rozdílu kontrastu, proto zaostřete na místa, kde je osvětlení nejsilnější (například přímo na lampu) a poté překomponujte. Manuální ostření nedoporučuju, ve tmě je kontrola správného zaostření velmi těžká.

A nakonec bezpečnostní rada. Pořizování jedné fotky může trvat i několik minut. Třeba u Panasonicu při focení v režimu noční obloha se snímek pořizuje 60 sekund a dalších 60 sekund se zpracovává. Dejte si tedy pozor, kde máte foťák umístěný. Je celkem velké riziko, že Vám ho někdo sebere, nebo například srazí (stativ postavený uprostřed cyklistické stezky je nebezpečný jak pro foťák, tak pro případného kolemjedoucího cyklistu). Buďte proto opatrní a pokud můžete, raději choďte fotit ještě s někým.

Myslete na to, že v noci vypadá krajina úplně jinak než za dne. Byla by velká škoda toho nevyužít a připravit se o spoustu zajímavých záběrů. Noční fotky mají své kouzlo a pro jejich pořízení nemusíte vlastnit žádnou extra techniku. Pokud Vás to jednou chytne, už Vás to nepustí 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

31 komentářů: Jak na noční fotografie

  1. tomaseq napsal:

    K tomuto článku lze napsat jen jedno „luxusní“. Jsem nějaký čas majitelem Panasonicu FZ8 a první co jsem zkoušel, byli noční fotky, ale až tento článek mi dal na nějaké nesrovnalosti jasné odpovědi.

    Jestli budeš někdy psát článek „jak fotit v protislunci“ tak budu určitě mezi prvními, co si ho přečtou.

  2. David napsal:

    tomaseq: díky 🙂 téma focení v protislunci mě nenapadlo, je to dobrý nápad. snad se mi o tom podaří něco napsat. super inspirace.

    a vzkaz pro ostatní, co to budou ještě číst: pokud vás zajímá něco z oblasti fotografie, zkuste se zeptat. Pokud to bude v mých silách, tak se pokusím na to téma sepsat článek.

  3. carnero napsal:

    A pěkný článek. Jojo, noční fotky mají své kouzlo. Mám je hrozně rád… chodit fotit se stativem po nocích okolí. A většinou úplně obyčejné okolí, v noci vypadá všechno dost jinak. A často i lépe, když je čistý vzduch a zatažené nebe (pak je v Praze všude oranžovo od lamp na druhé straně města).

  4. tomaseq napsal:

    Mě to napadlo v návaznosti na včerejší výlet. Chtěl jsem si něco vyfotit a jediná možnost byla proti slunci. Zkusil jsem různé časy, clony dokonce i scény… no vše na vyhození 😀

  5. David napsal:

    Carnero: díky. Vypadá to, že nejsem jediný koho noční focení uchvátilo 🙂 V Praze musí být focení asi hodně zajímavé, je tam spousta zajímavých objektů.

    Někdy je taky zajímavé vyfotit jeden záběr ve dne, a potom na stejném místě i v noci. Měl jsem několik podobných fotek, ale nějak jsem si je smazal, tak je budu muset znovu nafotit 🙂

  6. David napsal:

    Tomaseq: Focení proti slunci je hodně těžké a je to otázka kompromisů. Pokud se ale člověk přizpůsobí, tak z toho jde vytěžit hodně.

  7. Moc pěkné snímky. A povedený článek ;).

  8. Lery napsal:

    Nice.. Mám teďka sto chutí vylést na střechu a zkusit něco fotografovat. Ale asi to nechám na jindy :). Nebudu burcovat lidi v baráku 🙂 Díky za poučky. Jinak jsem na svojem webu uveřejnil galerii z Rio de Riviera, tak můžeš zkritizovat fotky..Fotil jsem i ve tmě, ale jak to dopadlo to nedokážu pořádně shodnotit

  9. David napsal:

    Přemek: díky moc 🙂

    Lery: co jsem se tak díval na ty fotky, tak mě dost překvapilo, že je tam tak málo šumu a fotky nejsou rozmazané. Na jaké ISO jsou ty fotky focené?

  10. carnero napsal:

    David: Mě hlavně baví věci, které jsou na nočních fotkách rozmazané 🙂 Takže auta, tramvaje a tak. Je pěkný kontrast úžasně ostré budovy nebo krajiny a rozmazané tramvaj. Případně nějaké osvětlené věci a tmavé pozadí. Prostě kontrast…

    Příkladem dvě (první dost nepovedená) fotky:
    http://gallery.carnero.cc/photo/blbosti/Fiii.jpg
    http://gallery.carnero.cc/photo/pariz/Pariz+032.jpg

  11. Lery napsal:

    David..> iso 200, v tom stanu se pěkně odráželo světlo, takže závěrka i stíhala. co se týče hlavní tage tam jsem měl hodně problémů ale i tak se podařilo pár fotek.

  12. David napsal:

    Carnero: moc povedené fotky! Na té první fotce se mi hodně líbí to, že z auta jdou vidět opravdu jen ty světla, ten efekt je povedený.

    A ta druhá fotka je zvládnutá hodně dobře, jak kompozičně, tak i co se týká barevného vyvážení. Líbí se mi, jak je ta věž krásně symetricky umístěná na středu snímku a ty světla, které z ni jdou tu symetrii jakoby porušovaly. Musím si udělat čas a doma si projít celou Tvou galerii, vypadá to, že focení ti jde dost dobře 😉 A jak se tak dívám, tak fotíš s FZ50, takže takový mezikrok k zrcadlovce 🙂

    Lery: aha, tak to je luxus 🙂 Já bych tam právě čekal ty světelné podmínky horší, takže mě to celkem překvapilo.

  13. carnero napsal:

    David: Moc děkuji za kritiku. U té první mě nejvíc mrzí můj vlastní stín. A přítelkyně mi říkala, že mě mrzí, že žiju *3* Fotit neumím, ale o to víc mě to baví. Takže v galerii mám kromě stovek obyčejných (dokumentačních) fotek i pár více či méně povedených pokusů.

    A ano, už asi rok a půl fotím FZ50kou a jsem spokojený. Kompakt jsem nechtěl kvůli omezením, které z toho vyplývají a zrcadlovku také ne, protože bych utratil nehorázné peníze za objektivy a další věci. Tohle na focení stačí a neláká mě to kupovat hromady příslušenství (a tudíž mám i na jídlo).

  14. David napsal:

    Mě většinou ty stíny u nočních fotek nevadí, teda pokud to nějak moc nezasahuje do fotky (což není tenhle případ). Taky neumím fotit, teorii sice ovládám, ale nemám to správné umělecké cítění, ale i přesto mě to baví a z každé povedené fotky mám potom radost 🙂

    S tím co jsi napsal absolutně souhlasím, když jsem si pořídil zrcadlovku, tak jsem se až zděsil, kolik do toho člověk potom ještě investuje. Nákup zrcadlovky je jen začátek 🙂

    Takže ta FZ50 je podle mě fakt dobrý foťák v poměru cena/výkon.

  15. Vaarden napsal:

    Musim uznat, že fotky jsou dobrý, já jsem zkoušel fotit na Ignis Brunensis v Brně, ale moc se to nepovedlo ani s časem 4s a nebylo místo na stativ kvůli lidem. Možná je to i technikou – Olympus mju 800 a starej Olympus Camedia C 430 nebo tak nějak to bejvalo…

  16. carnero napsal:

    Pro mě má FZ50 jen jednu docela výraznou nevýhodu – a tou je velikost snímače. Jelikož Panasonic nacpal na malý čip 10 Mpx, šumí to. A šumí to hodně. Bohužel v té době jsem již FZ30 (stejně velký čip s nižším rozlišením) nesehnal. Pokud se fotí v noci se stativem, není to problém. Ale v šeru bez stativu, kdy vyšší citlivost je nutností, to trochu překáží.

    Ještě jsem vyhrabal jednu svojí fotku k tématu – která je (šejdrem, je to z křivé zdi) dobrým příkladem toho, co se dá fotit po tmě. Nákupní centra a podobné věci utápějící se ve světle jako ostrovy v okolní temnotě…
    http://gallery.carnero.cc/photo/praha/Cerny+most.jpg

    Když jsem se stěhoval do Prahy, nikdy by mě nenapadlo, co všechno tu je k focení. Myslel jsem, že mě zástavba, obchody a jiná civilizace omrzí. A je to naopak. [už nebudu spamovat, slibuji :)]

  17. David napsal:

    S tím šumem s Tebou souhlasím. Měl jsem FZ8, která měla sice „jen“ 7Mpix, ale taky malý snímač, takže šumu jsem si užil až až.

    Na té fotce co jsi tady dal musím pochválit hlavně měsíc, mi se nikdy nepodařilo zachytit měsíc se zbytkem fotky tak, aby nevypadal jako rozmazaný kotouč 🙂 Taky je tam krásně vidět ten přechod mezi osvětlenou části oblohy (dole), která přechází do tmavé.

    Škoda že tam není možnost ty fotky hodnotit, nebo spíše psát k nim komentáře. A neboj, vůbec nespamuješ. Ty Tvoje fotky krásně doplňují článek.

  18. David napsal:

    Vaarden: sorry, nějak mi to hodilo tvůj komentář do spamu. No 4 sekundy bez stativu….to je tak na abstraktní fotky 🙂

    Ten stativ je tam hodně důležitý (někdy jde místo toho využít třeba nějaká zídka nebo nějaký pevný podklad). Když ale stativ nejde použít, nejde od těch fotek potom moc čekat. A tahat se se stativem není zrovna nejpříjemnější zážitek 🙁

  19. carnero napsal:

    David: Hodnocení fotek není špatná věc. Ale chce to jen u některých fotek. U dvou tisíc fotek to nemá smysl. K těm starším se nikdo nikdy nedostane 😀

    Důvodem, proč jsem to fotil bylo nejen obchodní centrum (Černý most), ale i to nebe. Bylo jakoby napůl rozseknuté na mizející zbytky dne a nastupující noc. Dělal to jeden mrak, ale bylo to zvláštní. Kupodivu to i foťák dokázal zachytit (na rozdíl třeba od duhy, kterou lidské oči vnímají výraznější).

  20. David napsal:

    Nj, při takovém množství fotek by se to asi ztratilo, to je fakt 🙂

  21. Vaarden napsal:

    Však z toho mám abstraktní foto…
    Bez stativu udržím někdy i 1/6 sekundy, ale tohle byla fakt škoda, ohňostroj byl nádhernej, ale na stativ nebylo místo…

    Při nočním focení mi mejch 8mpx šumí furt o dost děsně, ale už to moc neřešim…

    Clonu necdhávám nastavovat automatem podle toho, jakej si potřebuju nastavit čas, páč s tim pořádně neumim…

  22. b3da napsal:

    krása, skoro se mi nechce věřit že jeto kompaktem..
    měl bych jen pár připomínek:
    v zimě je i hoodně pokročilá noc (2.hodina raní) na focení super jelikož a protože nebe je modré až až.. jeto myslím úhlem kterým slunce nazem svítí a následným odrazem od nespecifikovaných vstev atmosféry (žeby stratosféra??) 🙂

    >carnero: ta fotka s autem a světly je super, jen bych nastavil (pokud to jde) blesk až na 2. lamelu (tedy na konec expozice) získáš tím stopu světel až ZA károu..;-)

    v noci se mi párkrát osvěčila obyčejná tyč, o něco opřená a kní napevno přitisknutý foťák, dá se stim exponovat i pár sekund a najdeš jí všude (větev, lampa, koště aj..)
    přeji všem dobré světlo.

  23. David napsal:

    b3da: o té zimní noci jsem ještě neslyšel, ale zní to zajímavě. Jen nevím, jestli se mi podaří někdy vyjít v tuhle hodinu do toho mrazu venku… už přes léto mi to dělá problémy 😀

    To focení s nějakou tyčí jsem taky několikrát zkoušel, ale většinou to dopadlo tak, že výsledná fotka byla rozmazaná 🙁 Úplně nejlepší je (když není stativ) položit foťák na zem/plot/nízkou zeď nebo cokoliv pevného 🙂

  24. hanz napsal:

    Je to F-M nebo ne? To náměstí se mi zdá povedomé. 🙂

  25. dadajax napsal:

    Hanz: jojo, je to F-M 😉

  26. Belbas napsal:

    Ví někdo prosím jestli si můžu na týdle krabiččce nastavit dobu expozice hledal sem v nastavení ale nic sem nenašel není to žádné dělo takže to tam asi nebude 😀
    http://www.megapixel.cz/panasonic-dmc-ls60

  27. dadajax napsal:

    Belbas: bohužel na Tvém foťáku nejde dobu expozice nastavit. Naštěstí pro tyto účely můžeš použít režim noční obloha, kde můžeš nastavit tři různé časy.

    Druhá a třetí fotka v článku byly focené taky obyčejným kompaktem a také na režim noční obloha 🙂

  28. Belbas napsal:

    O děkuji 😀 s tím že to nepůjde nastavit sem už trochu počítal, ale tak aspon ty rezimy, moc je nepouzivam tak zacnu 😀

  29. Michal napsal:

    Ahoj, chci se zeptat, mám foťák Canon SX 110, jde s tím foťákem fotit v noci?

  30. b3da napsal:

    s tim foťákem pude fotit imho všude možně (no, možná ne pod vodou :))

    jen bych na focení v noci doporučil stativ nebo stabilizovat ruce, třeba chlastem nebo sádrou (nebo i obojím)

    hlavně nastavit iso nejmíň (80)

    have a nice day
    or night?
    🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.