Každý kdo má ve svém počítači uloženy fotky se určitě setkal s problémem, jak své fotky prezentovat. Někdo si koupí doménu, zaplatí si hosting a potom si nějakou galerii vyrobí, nebo stáhne již hotovou verzi. Existují ale i bezplatné možnosti, jak své fotky prezentovat. Internetových fotoalb existují desítky(spíše stovky, nebo snad tisíce?), ale já se budu zabývat jen dvěma. Podle názvu článku je už jasné že se bude jednat o Flickr a Picasa. Z počátku jsem mezi těmito službami neviděl rozdíly, ony tam ale jsou a to celkem velké.
Flickr
Tuto službu poskytuje společnost yahoo.com. Pokud si zde chcete zřídit účet a tedy i svou fotogalerii, musíte si zaregistrovat účet na yahoo.com . Až budete mít svůj yahoo účet, můžete si konečně vytvořit profil na flickru.
Z počátku se mi zdál vzhled moc obyčejný a moc se mi nelíbil. Po několika dnech mi došlo, že ten vzhled je dost dobře udělaný. Všechny důležité odkazy jsou vždy po ruce a dobře se v nich orientuje. Díky ajax technologii můžete fotky upravovat i bez znovunačítání stránek, což oceníte především při hromadné úpravě fotek.
Na flickru jsou dva druhy účtu: „free“ a „pro“. Za „pro“ účet si zaplatíte necelých 25$. „Pro“ účet nabízí mnoho výhod, jako například zobrazování bez reklam, neomezená kapacita, pravidelné zálohování a neomezené množství tzv. „setů“. Ve flickru totiž nenaleznete klasická alba jako u konkurence. Je ale možné si sety představit jako alba, a takto s nimi potom i pracovat. Problém je ale ve velkém omezení free účtu. Flickr totiž povoluje na bezplatných účtech pouze 3 (ano slovy tři!) sety. Což je zatraceně málo. Může se zdát, že jako fotoalbum zdarma je flickr k ničemu. Není to ale tak úplně pravda.
Flickr je tzv. Web 2 služba. To znamená, že obsah tvoří sami uživatelé. Samozřejmostí jsou komentáře k jednotlivým fotkám, možností je ale mnohem více. Flickr umožňuje vytvářet skupiny (groups), které shromažďují fotky různých autorů na jedno místo. Jako příklad uvedu třeba skupinu Happy-Face, do které se zasílají fotky veselých obličejů. Do skupiny vás může někdo pozvat, nebo se do ní můžete přihlásit sami. Ve skupinách můžete komunikovat s ostatními členy i pomocí diskuzních fór. Je to celkem dobrý způsob, jak sjednotit tématicky podobné fotky.
K fotkám lze jednoduše přiřadit klíčová slova, neboli tagy, neboli štítky. Pěkně oštítkovanou fotku lze potom jednoduše najít ve vyhledávání. Štítky se načítají automaticky z IPTC informací. Myslím, že dobře oštítkované fotky by mohly nahradit fotoalba. Například přidáním tagu „dovolená v řecku“ všem fotkám z této dovolené umožníte snadné filtrování. Díky vyhledávači si už potom jen necháte zobrazit požadované fotky podle názvu akce. Je to ale zcela jiný přístup, než na který jsem zvyklý. Nejsem si jistý, jestli bude dosahovat komfortu normálních fotoalb.
Nahrávání fotek jde uskutečnit buď klasicky přes webové rozhraní, nebo přes nabízený uploader. Přes webové rozhraní to jde celkem jednoduše, po více fotkách. Lepší je ale utilitka Uploader, která dokáže jednodušeji posílat větší množství fotek. Před odesláním ještě můžete vyplnit doplňující údaje k fotkám.
Flickr jde tedy jinou cestou než klasické fotoalba. Jako v každé jiné správné web 2 službě se zde vytvářejí sociální sítě – vazby mezi jednotlivými uživateli. Díky skupinám si můžete najít nové přátele, které mají stejné (fotografické) zájmy jako vy. Rozhraní je velmi dobře zpracované. Vkládání i správa fotografií je velmi jednoduchá. Chce to jen mít alespoň základní znalosti anglického jazyka, jelikož tato služba není dostupná v češtině. Mě Flickr docela zaujal, ale nevyužiju všechny jeho funkce. Naopak mě hodně vadí omezení v podobě maximálního počtu setů – tři je fakt málo.
Picasa
Znáte program pro správu fotek s názvem Picasa? Tak ta shoda jmen není náhodná. Jedná se totiž o produkty samotného Googlu. Oproti Flickru se jedná o čistokrevnou fotogalerii. Pro užívání této galerie musíte mít účet u Googlu. U Googlu stačí mít jen jeden účet, který potom můžete používat u všech jeho služeb (Gmail, Google Docs…). Vytvoření účtu tedy není vůbec ztráta času, nebojte se prozkoumat co všechno Google nabízí 😉
I Picasa nabízí jednoduchý a přehledný vzhled. Tady se ale musím přiznat, že mí více sedl vzhled Flickru. To ale neznamená že by byla Picasa horší, je to věc vkusu.
Google nabízí v podstatě jen verzi zdarma. To znamená že nejste nijak omezení. Můžete vytvářet kolik alb chcete (teda alespoň myslím, nikde jsem nenašel nic o žádném omezení). Jediný limitující faktor je kapacita pro vaše fotky. V současné době je to 1GB. Je to sice hodně místa (na to že je zdarma), ale moc se mi nelíbí poměr mezi nabízeným místem pro fotky a pro email. Na vaše zprávy vám Google nabízí v současnosti přes 6GB, ale pro fotky jen 1GB. Raději bych uvítal nějaké společné místo, které by bylo sdílené jak pro fotky, tak i pro poštu. Pokud někomu 1Gb na fotografie nestačí, může si koupit tzv. „Upgrade úložiště“. Jedná se o navýšení kapacity. Nejmenší nabízená kapacita je 10GB (cena 20$ ročně) a nejvyšší je 400GB(500$ ročně). Po zaplacení se vám zpřístupní nová kapacita, která bude sdílená pro fotky i pro poštu. Soubory se na nové místo začnou ukládat až ve chvíli, kdy překročíte původní limit (tedy ten 1GB pro fotky, nebo 6GB pro poštu). Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jestli Google poskytuje nějaké spolehlivé zálohy. Pokud ano, bylo by to skvělé místo na archivaci všech vašich fotek.
Velká výhoda Picasy je ve způsobu vytváření fotoalb. Samozřejmostí je možnost vytvářet alba přes webové rozhraní. Tam můžete fotky nahrávat do různých alb, upravovat jejich popisky nebo klíčové slova. Teď se dostanu k té nejlepší výhodě. Picasa je totiž i program pro správu fotek. Od své druhé verze má zabudovanou podporu pro webové alba. Stačí označit několik fotek a poté kliknout na tlačítko „Webové albu“. V nabídce, která se vám objeví, si můžete vybrat jestli chcete vytvořit nové album, nebo fotky nahrát do již existujícího alba. Dále máte možnost vyplnit popisek a místo fotek. Vyberete si v jaké velikosti se fotky na web pošlou a nakonec zvolíte nastavení viditelnosti. Pokud zvolíte veřejné album, můžou si fotky prohlížet všichni, kdo navštíví vaši galerii. Můžete vytvořit taky soukromé alba, které uvidí jen vybraní uživatelé.
Setkal jsem se pouze s jediným problémem. Při posílání fotek přes webové rozhraní se nezobrazovaly IPTC informace. Zmizely všechny klíčová slova a podobně. Naštěstí při posílání přes program Picasa je vše v pořádku. Potěšilo mě, že pokud vložíte klíčová slova k fotkám v programu Picasa, uloží se přímo do fotky pomocí IPTC. Nejsem si úplně jistý, ale mám pocit že starší verze Picasy ukládala tyto informace někde mimo. Můžete si tak snadno oklíčovat vaše fotky v Picase a tyto popisky uvidíte v jakémkoliv programu, který pracuje s IPTC informacemi. Jelikož fotky zásadně posílám přes program, tak mi tato skutečnost nevadí. Jenom myslím, že by to měl Google opravit. Je to drobnost, někomu ale může vadit.
Google nabízí Picasu (program i webové album) plně v češtině. Počeštěné je vše, kromě nápovědy. To ale nevadí, díky českým popiskům by se měli ve fotoalbu orientovat i méně zkušení uživatelé. Pokud hledáte místo pro vaše fotoalbum, Picasa je velmi dobrá volba. V programu si hezky roztřídíte fotky, velmi jednoduše si je upravíte a nakonec po několika kliknutích je odešlete na web. Pokud budete chtít vaše fotky prezentovat, stačí poslat někomu odkaz na vaše fotoalbum.
Picasu doporučuju. Zatím jsem neměl čas tam něco pořádně nahrát, ale brzo si tam zřídím svojí hlavní fotogalerii.
Picasa nebo Flickr?
Teď už je jasné, že i přes počáteční podobnost se tyto služby liší. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Můžete se připojit ke komunitě na flickru, kde se budete aktivně podílet na vytváření skupin, na komentování ostatních fotek a nebo dáte přednost klasickému fotoalbu, které nabízí Picasa. V obou službách můžete fotky přiřadit místu na mapě (tady je lepší Google, jelikož má lepší mapové podklady pro ČR), prohlížet fotky v prezentaci a nebo spravovat informace o jednotlivých fotkách. Já jsem se nakonec rozhodl pro Picasu, ale Flickr budu nejspíše využívat hlavně pro portréty , nebo podobné fotografie.
Screenshoty
Porovnání úvodních stránek
Porovnání zobrazení fotoalba/setu
Porovnání zobrazení fotky
Porovnání map
Posílání fotek přes program Picasa
Flickr uploadr a hromadná úprava fotek
Flickr favorites a ukázka úvodní stránky skupiny
K tematuUplne jsi pominul nejdulezitejsi kriterium – KVALITU fotek.
http://roj.bloguje.cz/398943-flickr-nebo-picasa.php
Ano, pokud si dobře vzpomínám tak jsem kdysi Tvůj článek četl. Nicméně já jsem žádnou zhoršenou kvalitu fotek nepoznal. Na web stejně umisťuju fotky s větší kompresí, takže jsou už tak v horší kvalitě.
Jsem student a ve volném čase se věnuji fotografování. Své fotografie publikuji na Flickru. Myslím že je to nejlepší web pro profesionální fotografy, protože nabízí neomezenou kapacitu za pouhých patnáct amerických dolarů, výbornou organizaci fotografií a také mi vyhovuje možnost komentování fotografií mích přátel, přidávání oblíbených fotografií jiných uživatelů a umísťování fotografií do skupin. Musím však říct, že nejlepší možnosti zdarma má vážně Picasa a nebo taky Photobucket.
Omlouvám se, ne patnáct ale 25 dolarů.
Radek: souhlasím. Flickr je opravdu povedená služba, která nabízí fotografům hodně možností, jak o sobě dát vědět. Picasa je spíše pro takovou tu pasivní prezentaci osobních alb.
Say thanks for reveal really fine informations. Your web is great, I am amazed by the details that you simply have on this weblog. It shows how very well you comprehend this subject. Bookmarked this web page, will appear back for even more. You, my friend, I discovered just the material I already looked in all places and just couldn’t acquire. What an ideal web-site. Similar to this web site your web-site is a single of my new preferred.I such as this information proven and it has given me some kind of encouragement to have achievement for some purpose, so retain up the very good work!