Proč sakra používat Facebook?

V téměř každé diskuzi pod články o Facebooku se strhne lavina flamewaru mezi uživateli této sociální sítě a těmi, kteří považují Facebook jako ztrátu času a nechápou jeho využití. Určitě jste na podobné diskuse narazili vícekrát, takže víte, o čem mluvím. Rád bych se v tomto článku vyjádřil k tomu, co mě nutí sedět několik minut až hodin denně na Facebooku.

Začalo to docela nevinně, když jsem se začal zajímat, k čemu ten Facebook vlastně je. Vůbec jsem nechápal, jak tam může někdo trávit tolik času. V té době jsem byl spíše odpůrcem Facebooku, i když jsem to neodsuzoval a ani jsem na to nenadával v diskuzích 🙂 Potom jsem si ale řekl, že to prostě otestuju, vyzkouším a uvidím. Tak jsem se teda zaregistroval a… byl jsem na tom stejně jako před registrací.  Pořád jsem nechápal ten důvod, proč bych tam měl trávit tolik času. Navíc jsem se v tom neorientoval a přál jsem si, aby to bylo přehledné jako Twitter, který jsem v té době používal.

Z počátku, kdy jsem měl v kontaktech jen něco kolem tří přátel, nebylo využití Facebooku tak zřejmé a spíše to vypadalo jako blbost. Potom došlo ale ke změně a já začal mít čím dál tím více přátel (myšleno jako kontaktů). S rostoucím počtem přátel se ale něco začalo měnit. Uvědomil jsem si, že už mi odpadla „nutnost“ v určitých časových intervalech kontaktovat své známé. Určitě to znáte taky. Takové ty zprávy na IM (ať už je to ICQ, Jabber, nebo cokoliv jiného) ve stylu „Čau, jak se máš? Co nového?“.  Tak přesně tohle díky Facebooku odpadá. Když máte své přátele na Facebooku, máte neustále přehled o tom, co kdo dělá. Když už dojde k nějaké události (dokončení školy, stěhování, nákup něčeho nového) víte o tom v podstatě hned a taky můžete hned reagovat. To je obrovská výhoda, která se mi velmi líbí.

Samozřejmě vás nikdo nenutí tohle všechno číst, nebo komentovat. Ale máte tu možnost. Taky když vy máte nějakou novinku, nemusíte to jak „idiot“ psát X lidem zvlášť. Prostě to stačí napsat na Facebook a koho to zaujme, ten si to přečte a popřípadě to okomentuje. Mnohdy dostanete cenou radu od někoho, od koho byste to třeba těžko čekali. A to mi přijde užitečné.

Nevýhody?

Bohužel nic není dokonalé a týká se to i Facebooku, tedy spíše jeho uživatelů. Každý má totiž jiné požadavky a představy o tom, jak Facebook používat. Někteří lidé to mají jen jako nástroj k zahnání nudy a dělají si různé kvízy, používají různě pitomé aplikace (jako třeba lízání lízátek?!) a podobně. Díky tomu faktu spousta lidí Facebook odsuzuje jako nepoužitelnou hračku pro děti. To ale není takový problém. Každého člověka můžete totiž „ignorovat“ a jeho zprávy se vám nebudou objevovat na úvodní obrazovce. Stačí takto zneviditelnit ty největší „spammery“ a máte pokoj. Sám jsem to tak udělal (až na výjimky, několika VIP přátelům nějaký ten kvíz nebo blbost odpustím, jsem tak šlechetný :)).

Různé aplikace sice jdou na úvodní stránce blokovat, ale když se objeví nějaká další aplikace, je třeba ji blokovat znovu. Proto je jednodušší blokovat celé problematické uživatele a je klid 🙂 Když tedy odfiltrujete tyto nežádoucí věci, zbudou vám jen ty užitečné aktualizace stavů vašich přátel. A teprve tehdy poznáte sílu Facebooku.

Další nevýhoda je ta, že Facebook je požírač času. Když se sejde více lidí online, může se stát, že se rozpoutá vášnivá diskuze 🙂 To pak člověk nedělá nic jiného, než reaguje na odpovědi druhých. Z pohledu času je to nevýhoda, ale pokud zanedbáme čas, tak vznikne docela hezká platforma na vedení (krátkodobých) diskuzí.

Závěr?

Můj závěr je ten, že mi Facebook přináší více užitku než nevýhod, takže tam stále budu trávit svůj čas. Jen si musím dát pozor, abych na FB netrávil toho času až příliš mnoho. Od dob co FB používám, mám přehled o aktivitách svých známých a to s minimem úsilí (kontaktovat někoho kvůli pokecu mě unavovalo).

Samozřejmě si nesmíte plést pojmy. Facebook rozhodně neslouží jako náhrada reálného života, je to jen nástroj, jak ulehčit komunikaci s vašimi přáteli. A to dělá opravdu dobře. Pokud si chcete s někým doopravdy popovídat, tak je samozřejmě nejlepší si s ním někam zajít a pokecat na živo 🙂 Žádný Facebook, mail, IM ani telefon nemůže nahradit posezení s přáteli v příjemné hospůdce (kavárně, čajovně…doplňte si sami). Pokud navíc podnikáte na internetu, je Facebook vynikající nástroj k propagaci. I tady to ale chce trpělivost a přiměřenost, spamování vám beztak dlouhodobě nic dobrého nepřinese.

Pokud jste dočetli až sem a máte chuť psát komentář pod článkem ve smyslu, že nechápete k čemu Facebook je, prosím jděte to napsat jinde. Tento článek je pouze o tom, proč Facebook používám já. Chápu že každý má jiné potřeby, což ale neznamená, že je to špatně. Je to prostě nástroj jako každý jiný a je na každém z nás jestli a jak ho využije.

Příspěvek byl publikován v rubrice Internet. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: Proč sakra používat Facebook?

  1. David Nogol napsal:

    Proč sakra používat Facebook? http://tinyurl.com/mhv2hd

  2. Velmi pěkně popsáno. Vlastně se s tvým postojem můžu shodnout. Také jsem dříve sociální sítě nějak nemusel a nechápal jejich smysl. Považoval jsem to za ztrátu času. Ale od té doby, co jsem přišel Facebooku nachuť spatřuji ty jeho výhody jaké jsi popsal. Je to opravdu o komunikaci. O tom, že člověk má přehled co kdo dělá, může reagovat. Je to takový otevřený rozhovor, do nějž může člověk vstoupit a zase odejít. Líbí se mi, že Facebook je narozdíl od Twiteru víceúčelový. Je to celá vlastní platforma navázaná na profil uživatele, který má k dispozici desítky možností. Může jen číst statusy svých přátel a reagovat, může Facebook využít jako prostřeek pro organizaci a domlouvání nějakých akcí, může Facebook využít jako IM platformu, či jako onen požířač nudy při řešení kvízů a dalších pitomostí. Může jej využívat třeba i jako Fotogalerii. Je to vše jen na uživatelově vůli, co s tím chce dělat a nemusí kvůli tomu chodit na desítky různých služeb a webů – Facebook tohle všechno propojuje. Po pravdě od doby co používám FB už nezapínám ani IM klienta. Ani dříve jsem ho tedy příliš nezapínal, ale nyní již jen opravdu vyjímečně. Jako IM mi totiž slouží právě Facebook, stejně tak, jako pro hromadu dalších věcí. Navíc FB neobtěžuje. Můžu jej mít otevřený v jedné záložce třeba celý den a podívám se opravdu jen když mách chuť čas a náladu. A hned vím co je nového. Např. aktuálně byl FB nejrychlejším prostředkem, z nějž jsem se dozvěděl o smrti Michaela Jacksona (kéž odpočívá v pokoji).

  3. dadajax napsal:

    Díky 🙂 Také už téměř vůbec nezapínám IM klienta, jen v případech kdy potřebuju kontaktovat někoho, kdo na FB není.

    A právě v té univerzálnosti Facebooku je i jeho velký problém. Každý ho může využít dle vlastních potřeb a přání, ale pokud má člověk všechny přátele s naprosto jinými potřebami (třeba lidi co si tam jdou jenom zkrátit dlouhou chvíli), může mu přijít Facebook jako ztráta času. I zde platí ono zlaté „je to o lidech“ 🙂

    A mimochodem o smrti Michaela jsem se také dozvěděl z Facebooku. V tom vidím také výhodu – o důležitých zprávách se dozvídám prakticky ihned, aniž bych musel sledovat zpravodajské servery.

  4. Jako problém FB vidím nemožnost nějak hromadně blokovat různé aplikace, např. ony kvízy, atd. Udělal bych to spíše na opačném principu, než je to nyní, tj. ne aby každý omezoval aplikace postupně, ale aby mohl zablokovat všechny krom výchozích a postupně si jen sám některé povolit. Jistě – mohlo by zůstat ono upozorňování na to, že někdo používá onu aplikaci v pravém sloupci, ale ne tak, aby se člověku ony aplikace nutily mezi novinky, či aby mu od nich chodily žádosti, atd. To je ale asi jediná nevýhoda, kterou zatím na FB vidím, jinak myslím, že převažují pozitiva. a samozřejmě – je to o lidech. Výhodou FB ovšem je, že je čistě na mojí osobě, koho si do přátel přidám, koho budu ignorovat, atd. Dokonce mám možnost si nastavit, koho v přátelích mít chci, ale moje statusy se mu nebudou zobrazovat, atd. To nastavení je tam poměrně rozsáhlé, byť jeho podrobnějšímu nastavení se věnuje asi jen nepatrné množství uživatelů.

  5. Monika napsal:

    Haha, takže článek je opravdu hezky napsán, dobře jsem se pobavilaa slupla misku chipsů. Prý VIP přátelé..pche…no jsi šlechtný že mi to občas odpustíš….

  6. Scotty napsal:

    Moc pěkný článek. Ve všem souhlasím, ale přesto si neodpustím otázku – tvá inaktivita na Twitteru je způsobena tím, že ti ho nahradil Facebook nebo má jiný důvod? 🙂

  7. dadajax napsal:

    Přemek: no vidíš, to že se dá nastavit komu se mé statusy budou zobrazovat a komu ne, to jsem taky nevěděl. Hned to jdu najít 🙂

    Monika: no žejo 😉

    Scotty: Děkuji 🙂 Má neaktivita na Twitteru je opravdu způsobena přechodem na Facebook. Musím se přiznat, že v poslední době řeším dilema co s Twitterem. Nerad bych duplikoval stejné statusy na dvě místa zároveň. Musím vymyslet, jaký typ zpráv psát na Facebook a jaký na Twitter. Ale stále to odkládám 🙂

  8. Karolina napsal:

    Vystizny clanek, sdilim tento nazor. Doufam jen, ze se Facebook nezvrhne v neco prehnane komercniho – viz kvizy apod. Zatim mi dalo by se rict, uz plne nahradil ICQ. Rychlejsi, strucnejsi, stavy mam prectene hned. 🙂

  9. CrazyDog napsal:

    Opravdu pěkně sepsané. Měl jsem stejné začátky jako ty… a jinak snad ve všem souhlasím…

  10. dadajax napsal:

    karolina: bohužel s přibývajícím počtem lidí bych řekl, že to bude horší a horší, ale kdoví 🙂

    CrazyDog: díky 🙂 Nj, myslím, že podobně začínalo hodně lidí 🙂

  11. ahoj napsal:

    já jsem si tam před půl rokem účet zrušil, dávám přednost uchování soukromí, když někoho chci kontaktovat – zvednu telefon či napíšu e-mail a domluvím se….

  12. slepej321 napsal:

    Zdravím.
    Souhlasím s tím, že je vše o lidech. Já ve facebooku vidím jen tu víhodu, že jsem tam našel lidi které jsem neviděl třeba 10 15 let. Pak si ty dotyčné zkontaktuju a někde se sejdem. K ničemu jinému fb nepoužívám a ani používat nechci. Jen si myslím, že v dnešní době ho lidi používají víc než cokoli jiného. Dávám přednost osobnímu setkání. Já osobně bych na fb nic osobního nebo soukromého nezdílel. Už jsem toho nakecal dost zbohem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.