Tenhle článek vznikl jako výsledek mého dlouhodobého přemýšlení nad koupí nového foťáku. Když jsem měl GF1 v ruce poprvé, byl jsem okouzlen. Tehdy jsem o tom sepsal článek. Jenže jsem člověk nerozhodný a mé požadavky jsou mnohdy protichůdné. Navíc foťák není jedna z věcí, kterou bych střídal nějak často (dobrá, v roce 2007 jsem si koupil tři foťáky, ale to byla opravdu ojedinělá situace :)), proto jsem se chtěl ujistit před koupi foťáku, jestli je to opravdu to, co chci. Po krátkém vyzkoušení GF1 jsem měl nutkání vyměnit ho za mou digitální zrcadlovku Canon EOS 350D a používat tak tedy tento Panasonic jako hlavní foťák. Přemýšlel jsem nad tím dlouho, ale rozhodl jsem se zůstat u plnohodnotné zrcadlovky. Pokud by tedy někdo řešil podobné dilema, může se inspirovat mými poznatky. Nejlepší asi bude, když uvedu důvody v bodech. Tak tedy:
- Absence hledáčku. Ano, dalo by se na to zvyknout, ale po několika letech focení se zrcadlovkou jsem si focení přes hledáček oblíbil a nedám na něj dopustit. Jsou sice chvíle, kdy bych raději použil focení přes displej, ale není to zas tak často. GF1 sice nabízí možnost nasadit externí elektronický hledáček, ale má to několik vad. Je hodně drahý, jeho rozlišení není zrovna nejlepší a co mě vadí asi nejvíc je provedení. Co jsem tak četl, tak hledáček nedrží na foťáku moc pevně. Hlavně při vyndávání a schovávání foťáku do brašny je potom snadné ho ztratit.
- Horší ergonomie. Moje třistapadesátka je sice docela malá, ale díky gripu se drží docela pohodlně. Takže při focení se nemusím bát, že by mi nějak spadla nebo že by se mi fotilo nepohodlně. U GF1 jsem si jistý vůbec nebyl a foťák se držel docela nepohodlně. Asi by se na to dalo částečně zvyknout, ale ani potom by to nebylo úplně ideální. Hold je to daň za kompaktnost.
- Více šumu na fotkách. Panasonic GF1 má menší snímač než Canon a z toho vyplývá také horší kvalita při vyšších citlivostech. Jelikož často používám nejvyšší citlivosti a nemusím řešit šum, cítil bych se s GF1 trochu omezený. Částečně se dá zlepšit kvalita výstupu focením do RAW, ale i tak je to o dost horší než u klasických zrcadlovek. U GF1 bych jako maximální citlivost používal ISO 800, ale i u této citlivosti se v obraze objevuje docela rušivý šum. Nejvíce mi vadí ta struktura šumu. U mého Canonu šum není tak moc rušivý, u Panasonicu je navíc dost rušivý a hlavně fotky potom ztrácejí na barevnosti a vypadají špatně.
- Horší dynamický rozsah. Kromě šumu přináší menší snímač i další nevýhodu – horší dynamický rozsah. To znamená horší výsledky při focení kontrastních scén. Zachytit potom kontrastní scény správně je mnohem obtížnější.
- Absence automatického natáčení fotek. Pokud na GF1 nasadíte nestabilizovaný objektiv, foťák nebude fotky automaticky natáčet podle orientace foťáku. To znamená, že každou fotku focenou na výšku budete muset ručně otáčet v počítači. Může se to zdát jako drobnost, ale je to dost otravné. Náš první rodinný foťák (nějaký starý Olympus) to neuměl a byla otrava fotky narovnávat. Znám se a vím že tohle by mi hodně vadilo.
- S objektivem 14-45mm je foťák už docela velký a ne moc kompaktní. Naopak pevná dvacítka je sice super, ale na můj vkus moc dlouhá. Kdyby byla možnost pořídit třeba pevnou čtrnáctku, bylo by to super. Mám rád širší ohniska a pevná dvacítka by se úplně nehodila k mému stylu focení.
To jsou zásadní problémy, které mě od koupi GF1 odradily. To ale neznamená, že je GF1 špatný foťák. Abych pravdu řekl tak se mi moc líbí. Líbí se mi ta kompaktnost a široká škála využití. Možnost natáčet HD videa s malou hloubkou ostrosti taky není k zahození. Kdybych jel na nějakou dlouhou cestu, tak bych si asi zvolil právě Panasonic GF1. Jako cestovní foťák je totiž GF1 perfektní. Nezabere moc místa, není moc těžký, kvalita fotek je dost dobrá a hlavně není nijak extrémně drahý.
Jako hlavní foťák si tedy ponechám klasickou zrcadlovku a v případě, že mě někdy bude čekat nějaký velký výlet, kde nebude focení hlavní prioritou, GF1 (nebo jeho nástupce) si pořídím. Na každodenní nošení to ale moc ideální není.
No a na závěr bych ještě rád poukázal na novinku od Samsungu s označením NX10. Samsung NX10 se docela podobá Panasonicu G(H)1, ale má větší snímač. Konkrétně o velikosti APS-C, tedy stejně velký jako většina zrcadlovek. Sice není tak malý jako GF1, ale pro někoho to může být zajímavá volba.
Proč si nepořídím Panasonic GF1. Pro ty, kteří o tom foťáku uvažují https://www.dadajax.net/proc-si-neporidim-panasonic-gf1/
Ahoj,
plně s tebou souhlasím, Vyjmenované zápory tam jsou, ale je otázka, jak jsou pro koho důležité. Dle agresivního titlu stránky jsem očekávál šílenou kritiku 😀
AD tvé zápory:
Absence hledáčku – souhlas, stojí 5k a asi si ho koupím 😀
Horší ergonomie – jde jen o zvyk, ale velké věci se lépe drží ale hůře přepravují a zabírají více místa, je to u mě klad 😀
Více šumu na fotkách – na takové ISO nefotím, radši piužiji blesk. Chápu že to může být problém na koncertech, sportovních sálech – ale neviděl jsem porovnání ISO 800 na třeba Canonu D50 a tomto, takže těžko říct… nemáš porovnání?
Horší dynamický rozsah – ND filtry?
Absence automatického natáčení fotek – existují SW na PC co ti je otočí, ale stejně po nafocení vše ručne procházím a zmáčknout klávesu na otočení opravdu není problém 😀
S objektivem 14-45mm je foťák už docela velký – stále je menší než normální zrcadlovky .D
Jak jsi psal v závěru, koupil jsem ho proto, že je malý. Nechci se dostat do situace, kdy se budu rozhodovat, zda ten velkej krám sebou nosit (často vyrážim do přídody na procháky – Geocaching :D)
Pingback: Digitální fotografie – zajímavé články | PikoDrakův Blog
PikoDrak: díky za komentář. Srovnání snímků s vysokým ISO bohužel nemám. Ale rozdíl je to myslím docela viditelný.
Jinak to natáčení fotek v SW na PC fungovat nebude. Ty aplikace to totiž natáčejí dle informace uložené v EXIF informacích u fotky. Pokud tam informace o orientaci není, nemají dle čeho rozhodnout, jak fotku natočit.
Doufám tedy, že budeš s GF1 spokojen. Je to fakt super foťák a mnou zmíněné problémy jsou jen subjektivní pohled na věc. Jsem si jistý, že se najde spoustu lidí, kterým GF1 bude perfektně vyhovovat. Nezapomeň pak napsat něco o zkušenostech s tím foťákem 😉